mar 13

Automatické zapínanie tlmených svetiel.

Zvyk je železná košeľa. Na predchádzajúcom aute som mal automatické zapínanie tlmených svetiel. Teda denné svietenie vyriešené. Po tom čo som si všimol, že viac krát jazdím bez zapnutých svetiel prišlo rozhodnutie. Musím si spraviť automatické zapínanie svetiel. Prvá cesta viedla do autosalónu ale 50 euro za montáž ma neoslovilo. Kúpil som zariadenie A1100 za 8 euro. Zariadenie pracuje na princípe zopnutia svetiel po zhasnutí kontrolky oleja alebo dobíjania akumulátora. Po podrobnejšom skúmaní prišlo sklamanie. Dácia používa v palubnej doske LED diody. Toto zariadenie je teda nevhodné. Nastala dilema čo teraz. Vrátiť som to nemohol tak som sa rozhodol pozrieť na zariadenie podrobnejšie.

Riešenie som našiel. Stačí pripojiť biely vodič na zem a svetlá sa zopnú bez indikácie z kontrolky. Otestoval som to na „sucho“ a relé zoplo po dvoch sekundách od zapnutia. To by ale znamenalo, že budem štartovať zo zapnutými svetlami.

To nie je dobré. Potrebujem aspoň 8 sekúnd. Rozobral som celé zariadenie. Podľa použitého zapojenia som zistil čo potrebujem. Čas zopnutia je závislý od malého odporu R1. Pôvodný ma 10K čo je asi 2 sekundy. Nahradil som ho odporom 47K čo je asi 9 sekúnd.

Zrušil som aj žltý káblik a biely som prispájkoval k čiernemu.

Všetko som vložil do pôvodnej skrinky.

Pre istotu opáskoval. Dva zopínacie hrubé červené kontakty vpravo. Napájanie + červený a – čierny vľavo.

K montáži sú potrebné aj zaklápacie konektory. Dva modré pre hrubšie káble /zopínacie/ a dva červené pre tenšie káble /napájacie/.

Ideme na montáž do auta. Najprv je potrebné sa dostať ku konektorom spínania svetiel. Vyskrutkujeme dve skrutky pod volantom.

Opatrne zložíme hornú časť krytu a potom aj dolnú časť.

Pozor lebo v hornej časti sú malé kovové pliešky ktoré rady vypadávajú. Pre istotu som ich hneď prilepil o plast. Odporúčam.

Vytiahneme konektor ľavej páčky. Toto sú káble ktoré nás zaujímajú. Zopínajú tlmené svetlá.

Vytiahneme konektor pravej páčky /stierače/.  Tu nás zaujímajú káble pre prívod napätia /žltý +, čierny -/. Sú tu dva žlté a dva čierne. Je úplne jedno ktoré si vyberiem.

Pomocou dvoch červených konektorov spravíme prepojenie.

tenký červený vodič na žltý vodič na konektore stieračov
tenký čierny vodič na čierny vodič na konektore stieračov

Vrátime sa na konektor na ľavej strane.Pomocou dvoch modrých konektorov spravíme prepojenie.

hrubý červený vodič na červený vodič na konektore svetiel
hrubý červený vodič na ružový vodič na konektore svetielZariadenie som pripevnil na spodnú stranu volantu. Aby spoj bol pružný použil som „suchý zips“.Stáčí už len namontovať plasty na zakrytie konektorov a je hotovo. Zariadenie pracuje nasledovne.

– v nulovej polohe kľúčika je zariadenie vypnuté /žiaden odber/
– v polohe kľúčika autorádio je zariadenie vypnuté /žiaden odber/
-v I. polohe kľúčika je zariadenie zapnuté, odratuje 9 sekúnd a potom zapne tlmené svetlá, to je dostačujúci čas na naštartovanie.

Zariadenie zapína len predné tlmené svetlá. Teda palubovka a zadné svetlá nesvietia. Večer je potrebné zapnúť osvetlenie obvyklým spôsobom.
Pôvodne som uvažoval nad LED svetlami ale odradila ma cena a problém z umiestnením podľa vyhlášky.

„Snažme se žít tak, aby naší smrti litoval i majitel pohřební služby.“ Mark Twain